Odlični uspjesi učenica na prvoj Statističkoj olimpijadi

Autor: Željko Cvitković-Đone, 16. 4. 2018.

Odlični uspjesi učenica na prvoj Statističkoj olimpijadi

Učenice naše škole Mia Šušnjara, Monika Romac i Matea Jenjić pod vodstvom mentorice Nade Ratković, prof. ekonomske grupe predmeta, osvojile su odličan uspjeh na prvoj Statističkoj olimpijadi u kategoriji A (3.i 4. razred). U prvoj nacionalnoj fazi sudjelovalo je 1432 učenika i 157 mentora, odnosno 518 ekipa. Treba istaknuti činjenicu da je Hrvatska među svim europskim zemljama na prvom mjestu po broju prijava na broj stanovnika ali i na broj srednjoškolaca.U drugi krug je prošlo 42 ekipe u kategoriji A.

Naše učenice su prošle prvi krug nacionalne faze natjecanja i pozicionirale se na odlično 29.mjesto (prilog). Učenici i mentori nagrađeni su prigodnim darovima.Nakon što su učenice prošle prvi krug, natjecanje su nastavile u drugom krugu i ostvarile 90 bodova od ukupnih 100. Prema pravilima natjecanja za konačni rezultat se zbrajao rezultat 1. i 2.kruga tako da su učenice osvojile odlično 21.mjesto s ostvarena 88,1 boda (prilog).Ocjenjivanje je provela Katedra za demografiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i stručni žiri s ambasadorima olimpijade.Učenice su u suradnji s mentoricom nakon polaganja triju ispita znanja u prvom krugu, napravile prezentaciju u drugom krugu za provedeno statističko istraživanje „Statistička analiza znanstvenica, inženjera, stručnjakinja prema starosti, najvišoj završenoj školi, vrsti zajednice u kojoj žive i broju živorođene djece u dobi od 15-64 godine“. Na putu prema uspjehu, učenice su bile vrlo vješte i kreativne u analizi statističkog skupa podataka. Kako bi dalje promicali statističku pismenost učenice su odlučile napraviti znanstveno-istraživački projekt i prijaviti se na konferenciju u Krakow. Statistiku treba voljeti. Ona  je izazov.

Čestitamo učenicima na postignutim rezultatima.

Nada Ratković, mag.oec.

Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj / Dinka Šimunovića 14, HR-21230 Sinj / www.ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr / ured@ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr