KONOBARI I KUHARI STIPENDISTI SSŠ BANA JOSIPA JELAČIĆA NA LJETNOJ PRAKSI U BRELIMA

Autor: Željko Cvitković-Đone, 1. 7. 2018.

Naši učenici drugog razreda zanimanja konobar i kuhar, koji su potpisali ugovor o stipendiranju sa Ministarstvom turizma i Bluesun hotelima iz Brela od 20. lipnja su na obaveznoj  ljetnoj praksi u trajanju od mjesec dana u kompleksu hotela Bluesun u Brelima.

Naime, kako smo već prije pisali, od školske godine  2017./2018.   naša škola je  u projektu  stipendiranja deficitarnih zanimanja u ugostiteljstvu (kao što su konobari i kuhari)  koje je pokrenulo Ministarstvo turizma u suradnji sa hotelskim kompleksima i ugostiteljskim obrtima.

Svi naši učenici koji su se prijavili na natječaj su i potpisali ugovore te ostvaruju pravo na stipendiju u iznosu od 1200 kuna mjesečno kroz deset mjeseci i kroz sve tri  godine svog školovanja. Učenici stipendisti tako  do kraja  svog školovanja prime stipendiju u ukupnom iznosu od 36 000 kuna. Nakon završenog školovanja, ugovorom im je osiguran posao u istoj hotelskoj kući u trajanju od 12 mjeseci, odnosno, najduže dvije godine po 6 mjeseci.

Kako je ugovorom određeno, učenici  stipendisti drugih razreda svoju jednomjesečnu praksu obavljaju u kompleksu hotela Bluesun u Brelima: Maestral, Soline, Marina i restoranu Punta Rata i za taj svoj rad će biti nagrađeni plaćom u iznosu od minimalno 3500 kuna.

Učenici su smješteni u novoizgrađenom hostelu u Zadvarju  o kojem se već u nekoliko navrata pisalo u Slobodnoj Dalmaciji i izvještavalo na vijestima HRT-a.

Radi se o smještaju u dvokrevetnim sobama sa TV-om, klimom i slobodnim Wi-Fijem. U dvjema zajedničkim prostorijama postoji kuhinja i ono najdraže učenicima dva, Playstationa s instaliranim najpopularnijim igricama. Osim smještaja osigurana im je i prehrana  na radnom mjestu (ručak i večera).

Učenicima je osigurana i pratnja odrasle osobe (razrednika).

Najvažnije je za spomenuti je, osim koristi koje imaju stipendisti i njihove obitelji, jedno veliko zadovoljstvo šefova kuhinja i sala iskazanim znanjima i vještinama koje su učenici stekli u školi vrijedno učeći od svojih profesora kuharstva i ugostiteljskog posluživanja. Mentori naglašavaju pristojnost i spremnost učenika na sve zadatke koje im zadaju.

Svaki učenik ima svoga mentora i njihov napredak u znanju i vještinama je vidljiv iz dana u dan na njihovim radnim mjestima.

Učenici i njihovi roditelji ne kriju zadovoljstvo sa projektom  u koji je uključena naša škola te će se projekt nastaviti primjenjivati i na sljedeće generacije naših novoupisanih kuhara i konobara.

Za potpisivanje ugovora ne treba ispuniti nikakve preduvjete, osim da su upisali zanimanja konobar i kuhar.

Sa velikim zanimanjem i navijačkom strašću zajedno prate  nastupe naše nogometne reprezentacije na svjetskom prvenstvu u Rusiji i uvjereni su u visok plasman naših Vatrenih.

Kako izgleda druženje učenika i njihov rad u hotelima i restoranima možete vidjeti u priloženoj foto-galeriji.

Autor: Željko Cvitković-Đone, 1. 7. 2018.

Učenicima je osigurana i pratnja odrasle osobe (razrednika).

« Svibanj 2024 »

Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj / Dinka Šimunovića 14, HR-21230 Sinj / www.ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr / ured@ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr